Пятниця, 19.04.2024, 19:49Головна | Реєстрація | Вхід

Меню сайту

Календар новин

«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Форма входу

Вітаю Вас Гість!

Пошук

Реклама

Міні-чат

200

Наше опитування

Бути чи не бути Пласту в Калуші?
Всього відповідей: 31

Погода

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачі: 0
НАША ІСТРОРІЯ


Трішки нашої історії

     Початки ПЛАСТу на Калущині беруть свій початок в 20-30-тих роках XX ст.. Про це можна довідатись в архівах, зі старих фотокарток і просто з уст людей похилого віку.
Відомо, що в Калуші на початку ХХ ст. існувало два пластові курені один юначок а ще курінь юнаків: 35 курінь ім. С.Тисовського та 39 курінь ім. М.Загірньої, а також бувдва підготовчий курень – ім..Т. Г. Шевченка. Про їх високу пластову діяльність говорять дані: кількість пластунів тоді сягала близько 80 чоловік, не враховуючи місцеві села, дописи до Крайових пластових журналів, зокрема “МОЛОДЕ ЖИТТЯ”, звіт куреня юначок за квартал.
    Це все дає підставу та ствердження того, що ПЛАСТ 30 років ХХ ст. в Калуші мав сильне юнацтво. Зі статті в “Молодому Життті” дізнаємось про проведення Шевченкових Днів, де як найкраще відзначився хлопчачий курінь, а також юнак Черкасенко. Організацією свята займався дівочий курінь Загірних. Акції такого типу проводились відповідно до національних свят.
    До юнацтва постійно прибували нові зацікавлені юнаки й юначки. Про активність, як пластунів так і пластунок Калуша свідчить те, що на то час було 5 розівдувачок, 17 учасниць, це тільки дані зі звіту (17.04.1930). Кількість пластунів в 35 курені була близько 40, а то й більше. Юнацтво перевважно було в ПЛАСТі сім’ями, думаю, що таке явище в ПЛАСТі було традиційним для тих часів.
Крім того з інформації, якою ми володіємо, є те, що Степан Бандера, будучи пластуном, був в 35 курені ім. С. Тисовського. Його пластування було безпосередньо зв’язано з Калушом. Так є дані про прогульку від станиці до ...
   “В 1930 році через Сивулю проходив найцікавіший мандрівний пластовий табір того року, який організував 35-й юнацький курінь ім. Степана Тисовського (Калуш). Цікава деталь – цей курінь, заснований Филимоном Біленьким, складався не з гімназійної молоді, якою була основна маса пластунів того часу, а з так званої робітничої (“ремісничої”) молоді. Шлях пролягав по маршруту: Калуш — Брошнів — Підлюте — Осмолода — Сивуля — Зелена — Довбушанка — Камінь Довбуша — Печери Довбуша — Ворохта — Арджелюджа — Говерля — Туркул — Жаб’є — Писаний Камінь — Коломия — Станиславів. Вміли ж тоді мандрувати пластуни!”
    От так то !
    А ми не такі прості як то здається.
Нині в Калуші, більшість пластунів становить молодь гімназійна, що стало для ПЛАСТу вже традицією. Сьогодні в підготовчій станиці є 2 хлопчачі гуртки, та 2 дівочих, також є 1 рій новаків та новачок. За планом мають бути відновлені два давні курені які були в Калуші на початку ХХ ст, а саме курінь ім. С. Тисовського 35, та курінь ім. М. Загірної.
   На сьогоднішній день юнаки Калущини беруть участь в пластових акціях, змаганнях Івано-Франківської станиці, крайового характеру також.
   Виховницькою діяльністю займаються Олексій Оніщук,ОЗО.



Copyright MyCorp © 2024 |